• 19 Aralık 2013 18:43

  Yerdeki Yıldızlar

  Yerdeki Yıldızlar

  Taare Zameen Par

  Bazı kaynaklarda film ismi “Her Çocuk Özeldir” bazı yerlerde “Yerdeki Yıldızlar” diye geçmektedir. Öğretmen, veli herkesin izlemesi gereken çok değerli bir Hint filmi. Orijinal ismi “Taare Zameen Par” olan film uzun olsa da sıkıcı değil sürükleyici bir film. Zaman zaman İshaan’ın yaşağı sorunlar karşısında göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.

  Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par) filmin kısaca konusu henüz 8 yaşında olan İshaan isiminde küçük bir çocuk hem ailesi hem de okul çevresinde farklı bir biçimde tanınmaktadır. Kelimeleri söylerken zorlanan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuk, Disleksi denilen genetik bir bozukluk yaşamaktadır. Ancak bunun derinliklerine şimdiye kadar kimse inmemiş.

  İshaan ilkokul 3.sınıfı 2 yıl üst üste kalması sonucu ve öğretmenleri tarafından özürlü olduğu düşüncesi yıl sonunda okuldan çıkarmaya karar verirler. Anne ve Babası da bunun üzerine zor bir karar vererek İshaan’ı yatılı bir okula gönderirler. Bu sahnede özellikle ağlamamak imkansız :'( Küçük çocuk yatılı okula gitmek istemez ama ailesi -özellikle baba- zorlar. İshaan aynı problemleri yatılı okulda da yaşar. Ancak ilerleyen zamanlarda problemli gözlerle izleyenlere karşı, onun resim öğretmeni olan Ram (Aamir Khan) İshaan’a farklı şekilde yaklaşır. İç dünyasına kadar inecek ve kimsenin anlayamadığı gerçeklere ulaşır.

  Filmi uzun uzun anlatmayıp linkini vereyim siz de izleyin. Hayatımda izleyip etkilendiğim filmlerin başında geliyor . Mutlaka izleyin insanlara farklı bir gözle bakacaksınız..