• 22 Kasım 2013 12:51

Son dakika!  Burcu Çetinkaya tesettüre girmiş hayırlı olsun..

Burcu Çetinkaya

• 22 Kasım 2013 14:44

Burcu Çetinkaya:
    Motor Sporlarına Önce Hayalini Kurarak Başladım”
    Motor sporlarına önce hayalini kurarak başladığını bildiren Burcu Çetinkaya, 13 yaşındayken kendisinden büyük ağabeylerinin kendisiyle dalga geçip selam bile vermediklerini söyledi. Kendilerine bir gün onlarla yarışacağını belirten Çetinkaya,”Bana güldüler. Ama ben gülmedim. Uzun bir süre uzaktan uzağa izledim. Sonra bu işi ben de yaparsan ne olur? En iyisi biraz yakından tanıyayım dedi. Gönüllü olarak çalışmaya gittim, yeri geldi takımlarda zaman tuttum, su taşıdım, 1 sene boyunca her yarışı izledim. Sonra bu işe başlamam lazım artık dedim. Bazen co-pilotluk yapmak için para bile verdim; fakat kimse istemedi önceleri beni co-pilot olarak. Tecrübesiz olduğumu söylediler. Yol arabam vardı, onu sattım, kırık dökük bir yarış arabası aldım” dedi.

“Ailem Ralli Yapmamı İstemedi”
    Mersin Silifke Kapızlı Kampı’nda bulunan bir gencin, “Bu sporla ilgili ailenizin desteği ya da tepkisi nasıl oldu?” sorusuna milli rallici, “Başta yapmamı hiç istemediler, bugün bile bıraktım desem çok mutlu olurlar. Özellikle başlarda kimse yapabileceğime inanmadı. Korkuyorlardı tabii; ama severek yaptığım için desteklediler. İlk 4 sene babam yarışlarımı izlemeye gelmedi, daha sonra manevi olarak destek oldu. Babam maddi olarak hiç destek olmadı, o yüzden kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim” diye cevap verdi.

“Fransız Bir Kadın Ralliciyi Kendime Örnek Aldım”
    Başarılı olmak için bir karakterin örnek alınması gerektiğini belirten Burcu Çetinkaya, “1980’li yıllarda dünya ralli şampiyonasında erkeklere karşı yarış kazanabilmiş olan Fransız kadın rallici vardı. Dünya üçüncüsü oldu, dünya şampiyonluğunu ucu ucuna kaçırdı. Onun dışında dünyada ilk 10’a giren kadın pilot olmadı. Kendisiyle tanışma imkânı buldum. Ralliye başladığımda kendime onu örnek aldım” şeklinde konuştu .